تبلیغات
اســــــكای بیـــــــــــت - ده نرم‌افزار طلایی در اوبونتو
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
اســــــكای بیـــــــــــت
 
یکشنبه 25 مهر 1389 :: نویسنده : یعقوب پیری
اشاره : اوبونتو كاندیدای بهترین توزیع دسكتاپ لینوكس است. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد كه از جمله آن‌ها نرم‌افزارهایی هستند كه در اوبونتو یافت می‌شوند. اما نمی‌توان آن‌ها را در توزیع‌های دیگر یافت یا در صورت وجود، سازگاری و یكپارچگی اوبونتو را ندارند. عدم آگاهی كاربران از لینوكس نیز بیشتر از جانب نرم‌افزارهای ناشناخته‌ای است كه قابلیت‌های آن‌ها مشخص نیست. در ادامه ده نرم‌افزار جالب، كوچك و كاربردی اوبونتو را مرور می‌كنیم. به این موضوع توجه داشته باشید كه این نرم‌افزارها ممكن است به صورت خودكار روی اوبونتو نصب نباشند. در چنین شرایطی می‌توانید با مراجعه به مخزن بسته‌های نرم‌افزاری اوبونتو بسته‌های نرم‌افزاری آن‌ها را دریافت نمایید و آن‌ها را نصب كنید. 

Automatix  
 جست‌وجو و یافتن بسته‌های نرم‌افزاری برای هر توزیع، یكی از بزرگ‌ترین معضل‌های كاربران لینوكس است. این نرم‌افزار كمك خواهد كرد هر آنچه را كه نیاز دارید از روی دیسك اوبونتو یا اینترنت بیابید و به راحتی روی اوبونتو نصب كنید. Automatix بسته‌های نرم‌افزاری مورد نیاز را می‌یابد و از این طریق به سرعت می‌توانید نرم‌افزارهای مختلف را روی اوبونتو نصب كنید. 

Beagle  
این نرم‌افزار یك موتور جست‌وجوی دسكتاپ مبتنی بر موتور جست‌وجوی دسكتاپ گوگل است و امكان جست‌وجو در محتویات و اطلاعات روی هارددیسك و دیگر انباره‌های ذخیره‌سازی اطلاعات را فراهم می‌كند. مبنای كار Beagle ایندكس نمودن اطلاعات جدید و یافتن اطلاعات درخواستی از روی همین ایندكس‌ها است. ایندكس‌های ساخته شده توسط این نرم‌افزار بر اساس نام، نوع، فرمت، پسوند، موقعیت، اندازه و تاریخ ذخیره فایل است. 

Gnome Deskbar Applet  
اپلت‌ها در لینوكس به برنامه‌ها و ابزارهایی گفته می‌شود كه می‌توانند روی دسكتاپ به كار گرفته شوند. برای نمونه آیكون ساعت و تاریخ به نوعی اپلت هستند. نرم‌افزار Gnome Deskbar Applet امكان مدیریت اپلت‌های نصب شده یا قابل استفاده و دسترسی بهینه به آن‌ها را فراهم می‌كند. برای استفاده از این نرم‌افزار می‌توان روی پانل نوار دسكتاپ راست كلیك كنید و از گزینه Add to Panel این برنامه را بیابید و به پانل اضافه نمایید. این اپلت امكان جست‌وجو در اپلت‌ها با نرم‌افزار Beagle را فراهم می‌كند. برای این منظور كافی است اول نام یك اپلت در درون باكس جست‌وجوی این نرم‌افزار تایپ شود تا به صورت خودكار در دسترس شما قرار گیرد و از آن استفاده نمایید. 

amaroK  
در شماره 34 درباره نرم‌افزار صوتی amaroK صحبت كردیم. در نظر اول نمی‌توان گمان كرد كه نرم‌افزار مالتی‌مدیای قدرتمندی مانند amaroK روی توزیع اوبونتو قابل نصب و استفاده باشد. اما این امر امكانپذیر است. amaroK دارای رابط گرافیكی بسیار كاربرپسندی است و امكانات خوبی برای پشتیبانی از فرمت‌های فایلی مختلف و پخش فایل‌های موسیقی دارد. این نرم‌افزار روی اوبونتو به سرعت اجرا می‌شود و ابزارهایی برای مدیریت تراك‌های آهنگ دارد و می‌توان با ساخت Play List‌های مختلف در آن دسترسی به آهنگ‌های خاصی را راحت‌تر نمود. امكان جست‌وجوی هارددیسك و دیگر وسیله‌های ذخیره‌سازی اطلاعات برای فایل‌های صوتی، استفاده از بانك اطلاعاتی آنلاین برای جدیدترین مجموعه‌های صوتی ِمنتشر شده روی اینترنت و پشتیبانی از فرمت‌های صوتی فشرده، از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار هستند. 

Checkgmail  
این نرم‌افزار كه امكان مدیریت ایمیل‌های جی‌میل را فراهم می‌كند، در System Tray لینوكس اجرا می‌شود و با برقرار كردن یك اتصال به اینترنت و سرویس جی‌میل شما را از رسیدن نامه‌های الكترونیكی جدید باخبر می‌كند. از طریق رابط همین برنامه می‌توان یك نامه باز كرد، و مطالعه نمود یا آن را به آدرس ایمیل دیگری Forward كرد.Marking as read ،Archiving ،Deleting و Reporting as Spam گزینه‌هایی هستند كه در همان System Tray در اختیار شما قرار می‌گیرند. 

VLC  
یكی از مشكلات همیشگی كاربران در توزیع‌های زنده‌ای مانند اوبونتو، كار با فایل‌های مالتی‌مدیا است. برنامه VLCاین مشكل را حل می‌كند. این نرم‌افزار چند سكویی قادر است با فرمت‌های مالتی‌مدیا، سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های مختلف كار كند. برای نمونه، فایل‌های مالتی‌مدیای اپل یا سولاریس در این برنامه قابل اجرا هستند. VLC روی توزیع‌های مختلف لینوكس نیز قابل استفاده است. همچنین امكان مدیریت و اجرای فایل‌های مالتی‌مدیا روی اینترنت با این نرم‌افزار وجود دارد. 

NTFS Read/Write  
با این نرم‌افزار می‌توان در اوبونتو با پارتیشن‌های NTFS ویندوز در تعامل بود و اطلاعات را روی آن‌ها نوشت و خواند. هسته اوبونتو از NTFS پشتیبانی می‌كند و نیازی به افزودن ماجول‌هایی برای راه‌اندازی این فرمت نیست. در عوض، به ابزارهایی برای كار با آن نیاز است كه یكی از آن‌ها می‌تواند NTFS Read/Write باشد. برای نمونه می‌توان با اجرای این نرم‌افزار فایل‌های مورد نیاز را از پارتیشن‌های NTFS در دایركتوری‌های لینوكس كپی نمود. 

BackupPC  
این قابلیت به صورت پیش‌فرض در اوبونتو وجود ندارد كه بتوانید از اطلاعات روی كامپیوتر نسخه پشتیبان تهیه كنید. اما با افزودن بسته نرم‌افزاری BackupPC این امكان فراهم می‌شود. شرایط متفاوت زیادی به وجود خواهد آمد كه نیاز به پشتیبان‌گیری از داده‌های حیاتی خود داشته باشید اما نتوانید، با نرم‌افزارهای نصب روی سیستم در ویندوز یا حتی لینوكس این كار را انجام دهید. در چنین مواقعی BackupPC بسیار مفید خواهد بود. تنها محدودیت این نرم‌افزار، عدم پشتیبان‌گیری از اطلاعات روی تجهیزات جانبی كامپیوتر مانند دیسكت‌ها یا حافظه‌های فلش است. 

7Zip
نرم‌افزار Zip برای كاربران ویندوز آشنا است. 7Zip یك نرم‌افزار برای كار با فایل‌های دارای فرمت Zip است. با استفاده از 7Zip می‌توان اطلاعات مورد نیاز را به فرمت Zip در آورد یا برعكس فایلی را از این فرمت خارج نمود. قابلیت ویژه این نرم‌افزار، پشتیبانی از فرمت‌های فشرده‌سازی اطلاعات در نرم‌افزارهای اپن‌سورس است.
biz2 ،biz ،tar معروف‌ترین این فرمت‌ها هستند. 

Perforate  
این نرم‌افزار كمك می‌كند تا حافظه رم سیستم را بهینه كنید و از اشغال شدن توسط فایل‌ها یا اطلاعات زائد و بی‌مصرف نجات دهید. همان‌طور كه می‌دانید توزیع‌های زنده از حافظه رم سیستم برای اجرای فایل‌های خود استفاده می‌كنند. هر اندازه این حافظه بیشتر آزاد باشد، امكان اجرای بهتر برنامه‌ها و در نتیجه بالا رفتن سرعت آن توزیع را در پی خواهد داشت. Perforate با نشان دادن مقدار واقعی میزان فضای آزاد حافظه رم و پاك و حذف نمودن فایل‌ها و اطلاعات بی‌مصرف و زائد، امكان استفاده بهتر از آن را فراهم می‌ کند .

میثاق محمدی‌زاده 
نشریه عصر شبکه - ۱۵آذر ۱۳۸۵ شماره 9
نوع مطلب : سیستم عامل اوبونتو، 
برچسب ها : ده نرم‌افزار طلایی در اوبونتو، اوبونتو، لینوکس،


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یعقوب پیری

مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :