تبلیغات
اســــــكای بیـــــــــــت - 10 ابزار برتر ارتباط بی سیم برای لینوکس
 
صفحه نخست       تماس با مدیر       پست الکترونیک      RSS       ATOM
اســــــكای بیـــــــــــت
 

کاربران لینوکس برای ابزارهای اتصال بی سیم گزینه های فراوانی دارند. اما همانگونه که می دانیم توزیعهای لینوکس و سخت افزارهایی که استفاده می شوند هر کدام برنامه های مختلف را برای اتصال به دستگاه های بی سیم استفاده می کنند.
برخی از این ابزارها وابسته به توزیع لینوکس می باشند ولی برخی نیز وابستگی ندارند. بعضی از آنها برای رومیزی های خاصی طراحی شده اند اما بر روی سایر محیطهای رومیزی نیز کار می کنند.
بسیاری از کاربران لینوکس قادر به استفاده از اتصالات بی سیم تنها با یافتن ابزار مناسب می باشند. لذا در این مقاله 10 ابزار برتری که به شما جهت اتصال کامپیوتر لینوکسی خود به دستگاه های بی سیم کمک می کنند ارائه شده است.
اگر احیاناً یکی از این ابزارها به درستی نصب نشد یا اینکه به خوبی کار نمی کرد، ابزار دیگری را می توانید امتحان کنید. سرانجام می توانید اتصال را برقرار کنید.
1. Gnome NetworkManager (مدیر شبکه گنوم)
Gnome NetworkManager روش پیش فرض اتصال در بسیاری از توزیعهای لینوکس است که محیط رومیزی گنوم به صورت پیش فرض در آنها نصب می شود، است و یکی از بهترین ابزارهای طراحی شده برای این این منظور محسوب می شود. این ابزار در پنل گنوم قرار گرفته و خود را با ابزار اتصال بی سیم به سادگی و اطمینان پذیر تطبیق می دهد.
2. Wicd:
Wicd یکی از محبوب ترین ابزار مدیریت شبکه های بی سیم می باشد. این ابزار در بسیاری از توزیعهای لینوکس و محیطهای رومیزی یا مدیر پنجره ها قابل استفاده است.
همانند ابزار Gnome NetworkManager، ابزار Wicd نیز با هر دو شبکه بی سیم و کابلی کار می کند و می تواند به اکثر برنامه های کد شده متصل شود.
Wicd دارای یک لبه در مدیر شبکه گنوم می باشد که امکان افزودن برنامه کد شده را فراهم می سازد. یکی از جنبه های بسیار مفید Wicd این است که به هیچ وابستگی های نرم افزاری برای نصب بر روی محیطهای گرافیکی KDE و Gnome ندارد.
3. Wifi-Wiz:
اگر شما کاربر سیستمهای دبیان هستید مطمئناً با مزایای استفاده از ابزار Wifi-Wiz صرفنظر از محیط رومیزی مواجه شده اید.
این ابزار با توزیعهای لینوکس زنده نیز به خوبی کار می کند. Wifi-Wiz یک برنامه PYGTK می باشد. یکی از ویژگیهای برجسته Wifi-Wiz این است که شامل یک Daemon است که امان اجرای آن را در پس زمینه برای چک کردن وضعیت اتصال شما را فراهم می کند. به گونه ای که اگر اتصال شما قطع شود، به صورت خودکار سایر شبکه های موجود را چک کرده و اتصال را برقرار می کند.
4. YaST2:
اگر شما کاربر توزیع لینوکس SUSE هستید، حتماً با YaST آشنایی کامل دارید. YaST یکی از ابزراهایی است که ابزارهای مدیریتی زوزه را اجرا می کند. به طور حتم، شبکه نیز از این قاعده مستثنی نیست. ابزار شبکه بی سیم YaST2 یکی از آسانترین ابزارهای مورد استفاده است، حتی اگر کاربر تازه کار باشید. البته برای کاربران حرفه ای نیز بسیار خوشحال کننده است اگر بدانند که این ابزار دارای تنظیمات پیشرفته نیز می باشد.
5. Getwifi:
Getwifi یکی از معدود ابزارهای دستوری در این لیست است. این ابزار مجزا، به صورت یک فایل متنی شبکه را پیکربندی می کند. لذا به اولین شبکه بی سیم قابل ارتباط لیست شده در فایل پیکربندی متصل می گردد.
این ویژگی به صورت دستی انجام می شود چرا که شما مجبور به تحمل زحمت زیاد برای انتخاب شبکه نخواهید بود. گفتنی است که برنامه قابل نصبی برای آن وجود نداد. تنها کافی است فایل اجرایی Getwifi را به آدرس /usr/bin منتقل کرده و سپس فایل پیکربندی موجود در /etc/ Getwifi را پیکربندی کنید.
6. Wireless Tools:
Wireless Tools یکی دیگر از ابزارهای دستوری است. این ابزار شامل iwconfig برای دستکاری ارتباطات بی سیم، iwspy برای لیستی از اطلاعات بی سیم و iwconfig برای درستکاری درایورهای بی سیم می باشد.
این ابزار، بهترین وسیله برای استفاده توسط کاربران حرفه ای است.
7. Wireless Assistant:
Wireless Assistant یک ابزار محیط گرافیکی KDE است که به سادگی پردازش اتصال به شبکه بی سیم را فراهم می کند. اگرچه این ابزار یک برنامه KDE است اما همانند مدیر شبکه گنوم یکپارچه نمی باشد. به همین خاطر، شما مجبور به اجرای برنامه زمانی که می خواهید یک اتصال شبکه ایجاد کنید هستید.
8.Wifi Radar:
Wifi Radar یک ابزار بی سیم استثنایی است که بسته هایی برای دبیان، Gentoo، Open SUSE و اوبونتو دارد.
این ابزار یک برنامه پایتون است که امکان کشیدن شبکه های پیکربندی شده را به منظور اهمیت اتصال فراهم می سازد.
یکی از موارد عجیب Wifi Radar این است که نیازمند اجرای آن با استفاده از sudo می باشید حتی اگر این برنامه را بر روی فدورا نصب کنید بدون sudo اجرا نخواهد شد.
9. GTKWifi:
GTKWifi یک اپلت ساده برای گنوم است که در pythonGTK نوشته شده است. این ابزار بسیار شبیه zeroconf است که در ویندوز XP استفاده می شود.
این ابزار، وضعیت شبکه و اتصالات شبکه های موجود را نمایش می دهد و به شما امکان ارتباط با یکی از آنها را فراهم می کند.
10. Wavemon:
Wavemon اطلاعات بسیاری برای کمک و رفع اشکال اتصال بی سیم را در اختیار شما قرار می دهد حتی اگر ابزاری برای اتصال شما به شبکه بی سیم وجود نداشته باشد.
Wavemon امکان مشاهده اطلاعات زمان واقعی را در سطوح سیگنال به خوبی اطلاعات شبکه های کابلی و بی سیم فراهم می کند.
ابزار محبوب شما کدام است؟
آیا تاکنون با یکی از ابزارهای اشاره شده کار کرده اید؟ آیا ابزار جدیدی که در لیست بالا وجود ندارد را می شناسید که به شما برای مدیریت شبکه بی سیم در لینوکس کمک کرده باشد.


منبع: http://resources.zdnet.co.uk/articles/comment/0,1000002985,39714325-2,00.htm
ترجمه و گرد آوری: بهروز عبادی

نوع مطلب : سیستم عامل اوبونتو، 
برچسب ها : 10 ابزار برتر ارتباط بی سیم برای لینوکس، لینوکس، اوبونتو،


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یعقوب پیری

مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :